Yapısal Mühendislik İnşaat ve Tadilat İçin Ne Kadar Önemli?

tarafından
24
Yapısal Mühendislik İnşaat ve Tadilat İçin Ne Kadar Önemli?

Yapısal mühendislik eskiden 10 yıl önce inşaat mühendisliğinin bir parçasıydı. Ama şimdi, bina inşaatı, makine mühendisliği, depreme dayanıklı inşaat vb. Alanlarında ayrı bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmıştır. Bir yapısal mühendis, risklerden kaçınmak için herhangi bir inşaattan önce tasarımla ilgilenir ve herhangi bir arızayı analiz eder. Yeni bina inşası ve yeniden modelleme için profesyonel bir danışman / mühendis bulunması gerekmektedir. Temel sorumlulukları tasarımların geliştirilmesi ve tasarımın bütünleştirilmesini içerir. Bazı durumlarda, projelerin inşasını da denetlemek zorundadırlar.

Yapı mühendisliğinin ilk kullanımı MÖ 2500 yılında piramitlerin inşası sırasındaydı. Ancak 19. ve 20. yüzyıla kadar çelik, inşaatlar için şiddetle kullanılmadı. Daha sonra yapısal mühendislik hizmeti tüm inşaat işlerinin merkezinde yer aldı.

O zaman depremler sık ​​görülür. Son kaydedilen deprem 2014 yılında gerçekleşti. Şimdi bir bina bu tür doğal afetler için tasarlanmamışsa, sakinleri koruma şansı olmayacak. Bu nedenle, herhangi bir ev sahibi veya inşaatçının yapısal bir mühendislik uzmanı kiralaması idealdir.

Yapısal Tasarım Danışmanlarına Nasıl İhtiyacınız Var?

Yapım mühendisinizle görüşmeden önce önerilen inşaatınızla tam olarak ne istediğinizi bilmelisiniz. Fikrinizi verdiyseniz, iyi nedenlerle mühendisinizle tanışmanın tam zamanı.

Yeni bir şey inşa etmeden önce binanın mevcut mimari planını tartışın. Herhangi bir yeni plan yapılmadan önce bunu tartışmak, yanlış anlama şansını ortadan kaldırmanıza ve tasarım planında istenmeyen sürprizleri en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

İş gerçekten başlamadan önce binanız hakkında genel bir fikre sahip olmak daha iyidir. Mühendisin tel kutusunu önerdiği bir duvarda biraz yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, inşaat sürecinizde gereksiz gecikmelerden kaçınmak için önceden planlayın.

Bazı temel faktörleri araştırdıysanız, bunları bölgedeki işe alınan danışmanlarınız / mühendislerinizle kontrol edin. Merakınızı tatmin edecek ve sorunları çözecekleri oldukça açıktır.

Yapısal Tasarım Süreci

Yapısal tasarım danışmanları bir tasarım hazırlarken iki aşamalı bir süreci takip ederler. Özetle, ilk olarak, inşaatın iyi görünmesini sağlamak için temel inşaat amacına hizmet ederler. Bu İşlevsel tasarım olarak bilinir. Daha sonra, önerilen yapının her kuytu ve köşesinin detaylarına odaklanırlar. Bu adıma genel olarak Yapısal tasarım denir. Bu fonksiyonel ve yapısal süreçler ayrıca çeşitli alt işlemleri de içerir.