1. Anasayfa
 2. Deprem Analizleri

Profesör Doktor Naci Görür kimdir Marmara depremi tahminleri

Profesör Doktor Naci Görür kimdir Marmara depremi tahminleri
0

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin önde gelen jeologlarından biri olarak tanınır. 1947 yılında doğan bu ünlü bilim insanı, deprem jeolojisi ve aktif fay hatları konusundaki araştırmalarıyla özellikle Marmara Bölgesi’nde büyük bir etki yaratmıştır. Kendisi, Türkiye’nin deprem riskini anlamak ve afetlerle başa çıkmak için bilimsel bir temele dayalı yaklaşımı teşvik eden çalışmalarıyla bilinir. Naci Görür’ün hayatı ve kariyerine bakıldığında oldukça önemli çalışmalara imza attığı görülebilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi maden fakültesi jeoloji mühendisliği Bölümü’nde profesör unvanına sahip olan Naci Görür, toplumun deprem bilinci ve hazırlığı konularında eğitim vererek kamuoyunu bilinçlendirmiştir. Yaptığı çalışmalar ve bilimsel katkıları, Türkiye’nin deprem riski yönetimi ve afet hazırlığı konularında vazgeçilmez bir referans kaynağıdır. Profesyonel kariyeri boyunca deprem jeolojisi alanında yaptığı çalışmalarla ülkesine önemli bir hizmet sunan Görür, Türkiye’nin deprem riski ile daha etkin bir şekilde başa çıkmasına katkıda bulunmaya çalışmıştır.

Prof Dr. Naci Görür Kariyeri ve Çalışmaları

 Naci Görür, Türk jeologların öncülerinden biri olarak deprem jeolojisi alanında uluslararası düzeyde tanınan bir isimdir. Türk topraklarında doğan Görür, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra doktorasını Fransa’da tamamlamıştır. Kariyerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam eden Görür, özellikle Marmara Bölgesi’nde yer alan Kuzey Anadolu Fay Hattı ve diğer aktif fay hatları üzerine yoğunlaşmıştır. Araştırmaları ve çalışmaları, Türkiye’nin deprem riski ve afetlerle başa çıkma stratejileri konusunda önemli bilimsel katkılarda bulunmuştur. Naci Görür deprem ile ilgili de birçok paylaşım yapmıştır.

Naci Görür’ün en önemli katkılarından biri, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın hareketini izlemek ve deprem riskini tahmin etmek için yürüttüğü araştırmalardır. Bu çalışmalar, Türkiye’de deprem bilincinin artmasına ve afet hazırlığına odaklanılmasına büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Ayrıca, toplumun deprem bilinci ve hazırlığı konularında eğitim çalışmaları da yürüterek insanları bilinçlendirmiştir. Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin deprem riski ve afet yönetimi konularında ulusal ve uluslararası düzeyde saygı gören bir otorite olarak kabul edilmektedir ve bu alandaki çalışmaları gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Naci Görür Deprem Tahminleri

Naci Görür deprem tahminleri yaparken bilimsel temellere dayanarak durumu yorumlamaktadır. Bu tahminler depremlerin sonuçlarıyla ilgili bilgi verir. Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci olan Görür, 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde İstanbul’da beklenen olası bir Marmara depremi hakkında uyarılarda bulundu. Bu konuya dikkat çekerken, 17 Ağustos depreminin ardından yapılan araştırmaların sonuçlarına vurgu yaptı. Araştırmaların, Marmara Bölgesi’nde her an olmak kaydıyla 7 ve üzeri büyüklükte bir depremin olma olasılığının yüzde 64 olduğunu belirtti.

Görür, bu olasılığın üzerinden 24 yılın geçtiğine dikkat çekerek depremin olma periyodunun sonlarına yaklaşıldığını ifade etti. Prof. Dr. Görür, minimum 7 büyüklüğünde bir depremin kaçınılmaz olduğunu ve afet yönetimi için İstanbul’daki ekiplerin yetersiz olduğunu vurguladı. En az 50 cm stres birikiminin gerçekleştiği ve Anadolu’nun Batı’ya doğru yılda 2.5 cm ilerlediği sürecin sona erdiğine dikkat çekti. Bu nedenle, acil olarak depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini ve bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Aynı şekilde Görür, muhtemel bir İstanbul depremi sonrası kentin büyük bir kaosa sürüklenebileceğini ve acil dış yardım ve kurtarma ekiplerinin İstanbul’a gelmesi gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, İstanbul’un plansız gelişmiş, gecekondu bölgeleriyle yoğunlaşmış ve altyapısı yetersiz bir şehir olduğunu belirtti.Naci Görür deprem uyarıları ve yorumları ile Marmara Bölgesi’ndeki deprem riskini önemli bir şekilde gündeme getirerek kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

1999 Gölcük depremini yaşamış birisi olarak deprem konusunda farkındalığı artırmak ve toplumları daha güvende tutmak için eğitim kaynakları ve makaleler bulunan depremler.net sitesini hiç bir kar amacı gütmeden tamamen toplumsal bir proje olarak hizmetinize sunmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir