Portföyünüzü Küresel Tutmanın Yolları

tarafından
29
Portföyünüzü Küresel Tutmanın Yolları

30 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihleri ​​arasında Paris’teki Taraflar Konferansı’nın (COP21) son 21’inci oturumunda Paris Anlaşması nihayet kabul edildi. Bir dizi müzakereden ve öngörmeden sonra, dünya çapında karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan ilk küresel iklim değişikliği anlaşması 195 ülke lideri tarafından kabul edildi. Anlaşma, tehlikeli ısınmanın insan ırkı üzerindeki etkisinden kaçınmak ve savaşmak için en büyük adımdı.

İklim Değişikliğinin Etkileri

İklim değişikliğinin bir etkisi olarak küresel ısınma şu anda dünyanın herhangi bir yerinde görülmektedir ve bunun dünya ekonomisine etkileri de göze çarpmaktadır. Sadece 2015 yılında, dünyanın farklı bölgelerinde flashfloodlar, depremler, toprak kaymaları, orman yangınları ve sıcak hava dalgaları meydana geldi. CBC News, 2015 yılında meydana gelen en kötü dokuz doğal felaketi listeledi; binlerce insan öldü, evler ve binalar yıkıldı ve geçim kaynakları öldü.

25 Nisan 2015’teki 7,8 büyüklüğündeki depremde Nepal ve Katmandu’da sekiz bin kişinin öldüğü bildirildi. Güney Afrika’da 200 kişi ölü veya kayıptı ve Ocak ayında yaygın taşkın nedeniyle yaklaşık 120.000 aile yerinden edildi. Ulusal düzeyde, meydana gelen her doğal afet için yatırımcılara, emtia fiyatlarına, borsaya, iş gücüne ve ulusal ürünlere karşılık gelen bir etki vardır.

Paris Anlaşması önümüzdeki on yıl içinde bu sorunun çözülmesine yardımcı olmalıdır. Bununla birlikte, kömür, petrol ve kimyasallar gibi antlaşmanın kabul edilmesiyle de iş yapacak sektörler var. COP21’in küresel sıcaklık pirincini 2C’nin altında tutması hedefi büyük olasılıkla kömür, petrol, doğal gaz ve kimyasallarla rekabet etmek ve hatta yerini almak için daha yenilenebilir enerji kaynakları bulmak anlamına gelecektir. COP21 insan ırkına büyük bir neden olmakla birlikte, dünyadaki bazı büyük endüstriler için de bir tehdit oluşturmaktadır.

Portföyünüz için Güvenlik Önlemleri

Yukarıda belirtilen bir veya daha fazla sektöre veya bu konuda başka bir şeye büyük yatırımlarınız varsa, portföyünüzü küresel ısınmadan nasıl koruyacağınızı bilmelisiniz.

Tesadüfi olaylarla ilgili herhangi bir küresel ısınmaya hazırlanmanın en iyi yollarından biri acil durum fonu oluşturmaktır. Bir ülkenin herhangi bir felakete nasıl hazırlandığı gibi, bireyler de acil durumlar için en az bir yıllık birikimden tasarruf etmelidir. Acil durum fonlarının istikrarı ve likiditeyi sağlamak için FDIC sigortalı ve yüksek faizli hesaplara yatırılması önerilir.

Başka bir yol da yatırımları çeşitlendirmektir. Geniş kapsamlı yatırımlar, bir mucidin karşı karşıya olduğu risk seviyesini düşürür. Farklılaşma konum veya endüstride farklılık gösterebilir. Basit bir ifadeyle, tüm paranızı bir sepete koymamak anlamına gelir. Akıllıca bir çeşitlendirme yöntemi, yakından ilişkili yatırımlara sahip olmaktan kaçınmaktır, böylece diğerleri zayıfladığında hala güçlü kartlara sahip olursunuz.

Üçüncü önlem, alacaklı statünüzü iyi durumda tutmaktır. Klibi hatırlayın, “gidene kadar neyi kaçırdığınızı asla bilemezsiniz”? Onaylanmış bir kredi, aidatlarınızı doğru ödemediyseniz kaçırdığınız şeylerden biri olabilir. Portföyünüzü korumak için, finansal kurumlara dokunabilmeniz, yardım isteyebilmeniz ve her şey başarısız olduğunda onay alabilmeniz gerekir. Popüler inancın aksine kredi almak her zaman yanlış değildir. Çoğu durumda, büyük şirketlerin işletmelerini çalışır durumda tutmak için çok sayıda kredileri vardır. Sağlıklı bir alacaklının kaydını tutun çünkü ne zaman işe yaradığını asla bilemezsiniz.

Son olarak, sel, deprem, toprak kayması gibi doğal afetlerden kaynaklanan hasarları kapsayan sigorta poliçeleri satın aldığınızdan emin olun. Bu ek maliyet gerektirebilir, ancak faydalar yatırıma değer. Denenmiş ve güvenilir sigorta şirketlerini arayın.

Şimdi, beklenen yeşil operasyonlardan ve yeni hükümet vergilerinden çok para kaybetmemek için, inkâr aşamasını aşmalı ve küresel ısınmanın gerçek olduğunu ve dünya çapında karbon emisyonu azaltma kampanyasının zaten orada olduğunu kabul etmeye başlamalıdır. Doğru işletmelere, çevre dostu ekipmanlara ve süreçlere yatırım yapın. Büyük miktarlarda yedek parça varsa, yenilenebilir enerji üretim sektörüne bazılarını yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.