1. Anasayfa
 2. Deprem Analizleri

İstanbul Depremi Konya’yı Etkiler mi?

İstanbul Depremi Konya’yı Etkiler mi?
0

İstanbul depremi, diğer adıyla Marmara depremi birçok insanı endişelendiriyor. Uzmanların İstanbul ve çevre illerin büyük olasılıkta etkileneceğini açıkladığı bu deprem Konya’yı etkiler mi sorusu da bir hayli soruldu. Konya ilimizde yaşayan vatandaşlarımız için uzmanlar tarafından bir açıklama geldi mi? İstanbul depremi Konya’yı etkiler mi? İşte detaylar…

Konya ilimiz diğer illerimize nazaran deprem konusunda çok riskli bir şehir değildir. AFAD tarafından hazırlanan fay hattı haritasına göre, Konya ilimiz 3. derece riskli bölge olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle genel anlamda Konya ilimiz deprem açısından yüksek riskli bir bölgede değildir. Ancak İstanbul depremi gibi şiddetli bir depremde ne olacağı, hangi bölgelerin etkileneceği de merakla araştırılıyor. Uzmanların bu konudaki açıklamalarını sizin için bir araya getirdik.

istanbul depremi konya'yı etkiler mi

Marmara Depremi Nereleri Etkileyecek?

Marmara depremi, yani İstanbul depremi hakkında uzmanlardan birçok görüş ve uyarı açıklamaları yapıldı. Bu açıklamalar genellikle Marmara denizine kıyısı olan illerin bu depremden ağır şekilde etkileneceği yönünde. Daha önce de bu konuya bir yazımızda değinmiştik. İstanbul depreminden etkilenecek olan illerin; Balıkesir, Yalova, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, İstanbul ve Tekirdağ olduğu tahmin ediliyor. 

İstanbul Depremi Konya’yı Etkiler mi?

Yaklaştığı öngörülen İstanbul depreminin Konya’yı şiddetli şekilde etkileyeceği düşünülmüyor. Bu depremin en çok etkileyeceği illerin Marmara denizine kıyısı olan şehirlerimizin olacağı tahmin edilmektedir. Ancak Konya ilimiz bölgeye uzak olduğundan dolayı yüksek bir risk taşımamaktadır. Doç. Dr. Bülent Özmen, Marmara depreminin Konya üzerindeki etkisi hakkında şu ifadeleri kullandı;

““Daha önceki depremlerin Konya’ya zarar verdiğine hiç rastlamadım. Etki yok denecek kadar az. Konya’da da deprem riski var. Yok diyerek kesin bir yargıda konuşamayız. Ama olası bir Marmara veya İstanbul depreminde Konya’nın zarar göreceğini düşünmüyorum. Şu an için Konya risk altında değil.”

Konya Marmara’daki Fay Hatlarına Ne Kadar Uzak?

Konya ilimizin Marmara depremini oluşturacak olan fay hatlarına en az 550 kilometre uzak olduğunu ifade eden Özmen, Konya’nın bu depremde riskli olmadığını ve ufak bir şiddetle hissedebileceğini açıkladı. İfadelerinde, Konya’nın İstanbul depreminden bir zarar görmeyeceğini beklediğini de kullandı. Özetle, İstanbul depremi Konya’yı etkilemez, etkilese bile yalnızca düşük bir şiddetle hissedilir. Dolayısıyla, İstanbul depremi Konya’yı etiler mi sorusuna Özmen net şekilde cevap vermiş bulunuyor.

istanbul depremi konya'yı etkiler mi

Konya Deprem Riski Taşıyor mu?

Türkiye’de deprem riskinin en az olduğu illerden birisi de Konya’dır. Ancak tabii ki bu deprem olmaz anlamına gelmez. Konya’da da fay hatları bulunmaktadır. Konya; Akşehir ve Doğanhisar, Sultandağı ve Çay doğrudan bu fay hatları üzerinde yer almaktadır. Konya ilimizin İstanbul depreminden de fazla etkilenmeyeceği tahmin ediliyor.

İstanbul Depremi Kaç Şiddetinde Olacak?

Beklenen Marmara depreminin tahmini şiddeti de uzmanlar tarafından açıklandı. Beklentilere göre, İstanbul depreminin şiddetinin 7.2 ila 7.5 arasında olacak. Bunlar yalnızca tahmin olmakla beraber, kesin bir bilgi içermemektedir. Bu şiddetteki bir İstanbul depremi Konya’yı etkiler mi sorusuna da yanıt olarak yalnızca Konya’dan hissedilebileceği cevabı verilmiştir.

Marmara Depremi Ne Zaman Gerçekleşecek?

Elbette, İstanbul’da bir depremin ne zaman olacağı konusunda kesin bir tahminde bulunmak zor, ancak birçok uzman bu konuda çalışmalar yapmaktadır. İstanbul’un coğrafi konumu ve yeraltı fay hatları nedeniyle deprem riski taşıdığı bilinmektedir. 1999 Gölcük depreminin ardından, İstanbul’da büyük bir depremin olasılığı üzerine yapılan çalışmalarda, 30 yıl içinde bir depremin gerçekleşebileceği tahminleri ortaya konmuştu. Gerçekleşecek olan bu İstanbul depremi Konya’yı etkiler mi etkilemez mi sorusuna da ayrıca yanıt verdik.

Konya İstanbul Depreminden Ne Kadar Etkilenir?

Uzmanların tahminlerine ve beklentilerine göre Konya, Marmara depremini gerçekleştirecek olan fay hatlarına oldukça uzak. Dolayısıyla, İstanbul depreminin Konya’da yalnızca küçük bir şiddetle hissedileceği tahmin edilmektedir. Bu fay hatları ile Konya arasında 550 kilometreden fazla mesafe bulunmaktadır. Bu nedenle, Konya ilimiz İstanbul depreminden çok fazla etkilenmeyecektir.

Yorumlarda kendi düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sizce İstanbul depremi Konya’yı etkiler mi? Depremden sonra Konya ve diğer illerimizde ne gibi olumsuzluklar meydana gelir? Düşünceleriniz bizim için oldukça değerli. Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm

1999 Gölcük depremini yaşamış birisi olarak deprem konusunda farkındalığı artırmak ve toplumları daha güvende tutmak için eğitim kaynakları ve makaleler bulunan depremler.net sitesini hiç bir kar amacı gütmeden tamamen toplumsal bir proje olarak hizmetinize sunmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir