GFRC ve Sismik Tasarım – Depreme eğilimli bölgelerde mimari beton kullanmanın temel faydaları

tarafından
19
GFRC ve Sismik Tasarım – Depreme eğilimli bölgelerde mimari beton kullanmanın temel faydaları

Dünyanın deprem alan bölgelerinde mimari tasarım ve inşaat sadece estetik meselesi değildir. Profesyoneller ayrıca depremlerin son derece yıkıcı güçlerine karşı dayanıklı yapılar planlamalı ve inşa etmelidir. Sismik tasarım, sadece binaların korunmasına yardımcı olduğu için değil, aynı zamanda içinde olabilecek insanları, hayvanları ve değerli eşyaların korunmasında da rol oynadığı için önemlidir.

Mimari betonun sismik tasarım uygulamaları için özellikle uygun olmasının üç ana nedeni vardır. İlk olarak, Cam Elyaf Takviyeli Beton, tuğla, taş, dökme taş, terra cotta ve geleneksel prekast beton dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan diğer birçok inşaat malzemesinden daha hafiftir. Daha hafif ağırlık, yapı üzerindeki azaltılmış sismik yük ve basitleştirilmiş bağlantı detayları anlamına gelir.

İkincisi, GFRC baştan sona güçlendirilir. Cam elyaf ürüne entegre olduğu için, bir GFRC panelinde veya GFRC elemanında güçlendirilmemiş alanlar yoktur. Takviye sürekli olduğundan, GFRC’de kırılgan, güçlendirilmemiş bölümler yoktur.

Son olarak, elyaf takviyeli beton kırılmadan esneme özelliğine sahip olup, sismik bölgelerde kullanım için idealdir. Sert yığma veya prekast betondan farklı olarak, Cam Elyaf Takviyeli Beton, önemli miktarda bükme kuvvetine ve sarsıntıya dayanabilir ve hala bozulmadan kalabilir.

Sismik alanlarda elyaf takviyeli beton kullanımı ile ilgili birkaç önemli husus vardır. İlk olarak, GFRC panelini veya elemanını yapıya bağlayan ankraj sistemi uygun olmalıdır. İkincisi, birleştirme, GFRC elemanlarına aşırı baskı yapmadan yapının maksimum sarılmasına izin verecek şekilde tasarlanmalıdır.

Son bir notta, belirli bir bölgedeki deprem aktivitesinin potansiyelinden emin olmayan herkes, ana bina kodlarından herhangi birine başvurabilir. Deprem bölgelerinin haritalarını içerirler ve ayrıca çeşitli bölgeleri depremlerin potansiyel şiddetine göre derecelendirirler. Cam Elyaf Takviyeli Beton paneller veya elemanlar için herhangi bir tasarım, deprem hasarı riskini en aza indirmek için tüm yerel bina yasalarına uygun olmalıdır.