Depremden Korunmanın Yolları?

tarafından
66
Depremden Korunmanın Yolları?

Doğal olaylardan hiçbir zaman kaçamazsınız. Doğa her zaman baskın gelecektir fakat yine de önlemler alabilirsiniz. Depremden korunma yolları nelerdir? Sorusunu sizler için detaylı bir şekilde irdelik. Korunmaya ilk olarak yaşadığınız bölgeden başlamak zorundasınız. Yaşadığınız il, ilçe, bölge ile ilgili deprem araştırması yapmalı, oturduğunuz semtin bir mısır tarlası olması gerekirken; inşaat yapılmış koca bir site olması gibi durumları detaylı bir şekilde araştırın. Şayet eviniz tehlikeli bir bölgeye inşa edildiyse ekstra tedbirler almak zorundasınız. Analizlerin ve değerlendirmelerin sonucuna tehlikeli bir yapı içinde yer aldığınız tespit edildiyse inşaat şirketleri ile güçlendirme görüşmesi yapmayı düşünmelisiniz.

 

Depremden Mutlak Bir Şekilde Korunma Yolları Nelerdir?

 

Tek bir önlem hiçbir zaman yeterli olmaz. Yapmanız gereken her önemli almaktır fakat ne kadar önlem alırsanız alın ilk olarak dikkat etmeniz gereken yaşadığınız bölgedir; deprem endişesi hayatınızı kabusa çeviriyor ise başka bir bölgeye taşınmayı değerlendirebilirsiniz. Alabileceğiniz diğer önlemler ise şu şekildedir:

 

  • Oturduğunuz yapıyı kontrol ettirin. Güçlendirin.
  • Deprem sigortasını kesinlikle yaptırın.
  • Evinizi kontrol edin, sarsıntı anında uçabilecek, düşerek size zarar verecek eşyaları sabitleyin.
  • Kırılabilecek tüm eşyaları dolapların içinde tutmaya özen gösterin.
  • Deprem planı hazırlayın.
  • Deprem çantası hazırlayın.
  • Yatağınızın yakınlarında bir el feneri bulundurun.

 

Elbette doğru önlemler ile hayatınızı, hayatları kurtulabilirsiniz. Ne kadar hızlı önlem almaya başlarsanız, o kadar iyidir. Bu yüzden ertelemeyin. Deprem korunma yolları ile ilgili tüm önlemleri alın.