Deprem Sırasında Çevrenizi Tanıyın

tarafından
13
Deprem Sırasında Çevrenizi Tanıyın

Deprem için bilmeniz gereken ilk adımlardan biri tehlikelerinizi tanımaktır. Sizi, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı nasıl daha iyi koruyacağınız konusunda fikir edinmek için ev, otomobil, sınıf ve ofis yerlerinize bakın. Bir deprem olduğunda hareket edebileceğini veya kayabileceğini düşündüğünüz şeyleri seçin. Ailenize acil durum kitleri ile eviniz için bir eylem planı hazırlayın ve evdeki çocukların katılımı için eğlenceli bir şey yapın. Sizi izleyerek öğrenmek isteyeceklerdir.

Mobilyaları güçlendirmek ve hareket etmelerini önlemek için birçok farklı acil durum kaynağı vardır. Yatağınızın yanındaki o büyük şifoniyer – bu duvara sabitlendi mi, böylece yer hareket ettiğinde ve değiştiğinde düşmeyecek mi? Aynı şey oturma odasında bir standa yerleştirilen büyük ekran TV için de geçerli. Elektronikler pahalıdır ve düştüğü ve hasara neden olabileceği bir standa kayışlarla tutturmalısınız. Aynı şey paha biçilmez cam, seramik parçaları veya paha biçilmez resimler için de geçerlidir.

Eğer bir bölgede yaşıyorsanız veya depremlerin olduğunu bildiğiniz bir bölgeye taşınırsanız, bu korkutucu bir deneyim olabilir. Ülke genelinde deprem hazırlık konusunda yararlı bilgiler sunan toplum merkezleri vardır ve yerel gönüllü hizmetinizde deprem hazırlık becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için sık sık afet tatbikatları bulunmaktadır.

Depremde hayatta kalmanın en önemli ve en önemli yolu budur. Bu bir tanesine hazırlıklı olacak. Evinizin, aracınızın, ofisinizin ve sınıfınızın etrafında dolaşmak kendinizi ve başkalarının hayatını kurtarabilir. En az üç gün yiyecek, su ve ilk yardım çantasına ihtiyacınız var. Tercihen dışarıda, herkesin bildiği bir yere yerleştirilmelidir, böylece sadece tutup gidebilirsiniz.

Depremler beklemez, sarsıntılı gelir, sallanır, döner ve sizi istediği yere götürür. Hazırlanmak ve neyi yakalayacağınızı bilmek ve nerede olduğunuzu ve ne yapacağınızı bilmenin liderliği hayatınızı, ailenizi ve evinizi kurtarabilir. Ayrıca, kurtarılana kadar seçtiğiniz acil durum kitleriyle hayatta kalabilirsiniz. Bu, hayatta kalmanız gereken bilgi ve malzemelerle içinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

Başlamanız için önerilen bazı bilgiler. Haberdar olun, bir plan yapın, dahil olun, acil durum kitleri oluşturun ve çocuklar için eğlenceli ve oyunlar yapın. Bu bilgi her türlü felaket içindir. Hazır ol.