Deprem Ne Zaman Olur?

tarafından
32
Deprem Ne Zaman Olur?

 

Yıkıcı bir güç olan deprem ne zaman olur? Tüm detayları ile sizlere eşsiz bir rehber hazırladık. Bir depremin oluşabilmesi için onlarca yıl geçmesi gerekir ve bu devir bir sonraki depreme kadar devam edecektir. Depremlerin tam olarak ne zaman olabileceğini uzmanlar hala ne olarak hesaplamıyor olsalar da artık, belirli bir tarih aralığı verebiliyorlar. Kesin tahmin yapmak her ne kadar bir kumar gibi gözükse de yaklaşan tarihler için uzmanlar gün, hafta tahmini yapabiliyor.

 

Elbette her geçen gün bu bilim dalında biraz daha ilerliyoruz. Belki bundan yüzlerce yıl sonra depremlerin ne zaman olacağını tam olarak tahmin edebileceğiz fakat şu an için böylesi bir tahmin imkansız gibi gözüküyor. Peki, isterseniz konuyu biraz daha derinleştirelim ve depremlerin oluşumu, ne zaman meydana geldiğini irldeleyelim. Kısaca depremlerin ne zaman olduğuna dair farklı bir açıdan bakalım.

 

Depremi Oluşturan Faktörler Nelerdir?

 

Depremi oluşturan faktörler belirli ve şartlar ve durumlara bağlı kalarak her yüzyılda birkaç kez meydana geliyor. Bu faktörler tamamen tektonik hareketlere bağlı kalarak gerçekleşiyor. Yerkabuğu altında sürtünen levhalar, birbirlerini sıkıştırarak itme gücünü uygulamaya devam ediyor. Bunun sonuçları ise kimi zaman levhaların birbiri üstüne çıkması, altına girmesi sonucu sürtünme kuvvetinin tamamen ortadan kalkmasıyla açığa muazzam bir enerji çıkıyor. Çıkan enerji ise yer üstünde sarsıntılara, bilinen adıyla depremlere sebep oluyor.