Deprem Nasıl Oluşur?

tarafından
49
Deprem Nasıl Oluşur?

Gündeme gelmesiyle birlikte birçok kişinin hayatına giren yeni bir kavram, doğal bir olay. Deprem nasıl oluşur? Yer kabuğunda yaşanabilecek, beklenmedik ani enerji çıkışlarının bir sonucu olarak meydana gelen sismik dalgaların bir sonucu olarak depremler oluşur. Sismik aktivite ile kastedilen aktif olmuş depremin büyüklüğü ve şiddetidir. Sismometre ile ölçümü yapılır.

 

Depremin büyüklüğü Richter ölçeğinden yardım alınarak belirlenir. Kabul edilen bu ölçeğe göre 3 ve altı oluşan depremler, şiddet hiçbir zaman hissedilmez. Ancak deprem 7 ve üstü şiddette ulaştığında yıkıcı olabilir ve daha üssü seviyelerde büyük yıkımlar meydana gelebilir. Yıkım kuvvetinde en etkili olan etken depremin meydana geldiği noktadaki derinliktir. Yüzeye daha yakın bir ölçekte gerçekleşen depremlerin daha yıkıcı olduğu, daha çok hasar verdiği bilinmektedir.

 

Depremlerde birbirinden farklı üç tip kırık vardır. Eğim atımlı ters kırık, doğrultu atımlı kırık ve eğim atımlı normal kırık olarak kırıklar tespit edilmiştir. Bizler tarafından hissedilen kırık depremler ise genellikle eğitim atımlı, doğrultu atımlı olarak belirlenmiştir.

 

Artçı Sarsıntılar Nedir?

 

Ana depremin ardından sonra meydana gelebilen, gelen tüm depremlere artçı sarsıntı denir. Genel olarak yaşanan bu sarsıntılar depremin merkezin gerçekleşir. Şiddet bakımından ana depremden oldukça küçüktür. Şayet yaşanan, hissedilen deprem ilk depremden daha şiddetli ise hissettiğiniz şey artçı sarsıntı değil öncü sarsıntıdır.Yani daha büyük bir tehlike sizleri bekliyor. Artçı sarsıntılar nedir? Sorusuna sizler için yanıt verdik.