Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Yazar:

Araştırmalara göre depremlerde asıl hasar deprem sırasında değil deprem sonrasında meydana gelmektedir. Deprem sonrası ilk üç gün bizler için hayati önem arz etmektedir. Bu süreç zarfında yaşamsal ihtiyaçlarımızı gidermek için yanımızda taşıyacağımız araç deprem çantasıdır. Deprem çantası hazırlamak her ne kadar basit bir iş gibi görünse de halen daha birçok kişi deprem çantası nasıl hazırlanır bilmemekte. Bu yazımızda deprem çantasında bulunması gerekenleri derledik.

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

1.) En Az 3 Litre Su

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Su

Su, hayatımızı devam ettirebilmemiz için gereken temel ihtiyaçların başında geliyor. Yapılan araştırmalara göre su içmeden en fazla 3-5 gün hayatta kalabiliriz.

Deprem sonrasında çoğu market vb. yerler kapalı olacağı için maalesef gidip su alma gibi bir şansımız bulunmayacak. Bundan dolayı hazırlayacağımız deprem çantalarına suyu dahil etmemiz gerekir.

2.) Kalorisi Yüksek ve Kolay Kolay Bozulmayan Yiyecekler

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Yiyecek

Yine bir diğer yaşamsal ihtiyaç olan yiyecekler, olası bir deprem sonucunda ulaşılması en zor şeylerden biri. Deprem olduktan sonraki birkaç günü dışarıda geçirme ihtimalini göz önünde bulundurmak durumundayız. Eğer deprem sonrasında aç kalmak istemiyorsak isek deprem çantasına kalorisi yüksek, tok tutacak besinler eklemeyi ihmal etmemeliyiz.

3.) İlaçlar

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: İlaçlar

Birçoğumuz günlük hayatta düzenli olarak bazı ilaçlar kullanıyoruz. Bu ilaçların bazıları bizim için hayati önem taşıyabilmekte. Büyük bir deprem sonrasında evimize ve dolayısıyla ilaçlarımıza ulaşmamız mümkün olmayacak. Bu durumda bizim için yaşamsal önem taşıyan ilaçları yanımızda bulundurmamız gerekli.

Bu sebeplerden dolayı deprem çantasında bulunması gerekenler listemize ilaçları dahil ediyoruz.

4.) El Feneri ve Pil

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: El Feneri

Deprem sonrasında şebeke sıkıntıları nedeniyle elektrik kesintisi problemleri yaşanabilmektedir. Elektrik kesintileri sonrasında şehir karanlığa gömüleceği için el fenerleri bizim için çok önem arz edecektir. Elektrik kesintisinin süresini bilemeyeceğimiz için yanımıza yedek pil almayı ihmal etmemeliyiz.

5.) Düdük

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Düdük

Deprem sonrasında ne yazık ki enkaz altında kalma olayları çok sık yaşanmakta. Eğer enkaz altında kalırsak bağırmaktansa düdük çalmak daha etkili olacaktır. Deprem çantasında bulunması gerekenler arasında olan düdük, çok basit bir detay gibi dursa da deprem sonrasında hayat kurtarıcı bir alettir.

6.) Para

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Para

Her ne kadar deprem sonrasında çoğu market açık olmayacak olsa da yanımızda yeteri kadar para bulundurmamız faydamıza olacaktır. Sonuçta para olmadan alışveriş yapamıyoruz. Bundan dolayı deprem çantamıza bir miktar para koymayı ihmal etmeyelim.

Bir Yorum Yaz

Your email address will not be published.